IVF

קבלת ההחלטה לבצע הפריה חוץ גופית (IVF) היא מלהיבה ומורטת עצבים כאחד. מצד אחד ההליך מקרב אתכם צעד קרוב יותר להריון. מצד שני, לא לדעת למה לצפות ולדאוג אם זה יעבוד או לא, זה מלחיץ. כדי שתוכל להיות מוכן, הנה מה שאתה צריך לדעת.

Ivf, או בלעז In Vitro Fertilization, היא הפריית מבחנה. בני זוג בוחרים להשתמש בה בשל קשיים לכניסה להיריון אשר נובעים ממגבלות שונות: מגבלות פוריות אצל האשה, חצוצרות קשורות בגוף האשה, גבר בעל נטייה לפוריות נמוכה, ועוד. יישום ivf נעשה בשלבים, החל מהוצאת הזרע מגוף הגבר ועד למימוש מלא של הפריה על מנת לספק לאשה את העובר שלה בעתיד.

בדיקת זרע ראשונית

זהו השלב הראשון בכל הליך ivf. במהלכו, נלקחת דגימת זרע מהגבר באמצעות שפיכה עצמאית מצדו או דרך טיפול רפואי. הדגימה נבדקת במטרה לזהות תקינות. תקינות של הזרע היא לפחות 4% תקינות ממרכיב הבדיקה. זה כולל נפח מספק של 1.5-4.5 מ"ל, שיעור אבץ של 7.2 ומעלה ואבחון יכולת תנועה ראלי, מהיר מספיק בשביל להגיע לנרתיק. במידה והגבר לא אובחן כבעל זרע עם תכונות אלה, הוא יכול לבצע בדיקה חוזרת, ליטול תרופות להגברת ההורמונים שיגבירו את קצב ייצור הזרע, או לפנות לקבלת טיפול פסיכותרפי או כירורגי או טיפול הזרקות לכלי הדם באיבר המין להגברת הזיקפה.

השבחת הזרע אצל גברים שנבדקו ועברו

במידה והגבר שנבדקה לו דגימת הזרע עבר את הבדיקה, באפשרותו לעשות השבחת זרע. במסגרת תהליך זה, מוציאים במעבדה את 4% (או יותר) הזרע שנמצא תקין, מהיר, עם נפח מספק ושיעור אבץ גבוה, ואת יתרת הדגימה משליכים. רק עם הדגימה האיכותית ישנם כל התנאים שיגבירו למקסימום את היכולת לפגוש את הביצית: הגעה מהירה לנרתיק וכושר שרידות בתוכו (על ידי הגנת האבץ).

שאיבת ביצית בכירורגיית נשים

טיפול זה ניתן אך ורק לאשה שהגבר שלצדה נמצא בעל זרע תקני ומוכן להפריה. הביצית נשאבת מגופה באמצעות ניתוח פשוט שאורך 20 דקות במטרה להכניס אותה לצלחת פטרי מבודדת. את הזרע ניתן להפגיש עם הביצית בשתי דרכים:

  • להכניס אותו לצלחת הפטרי ולהמתין שתתבצע הפריה.
  • להכניס את הזרע למזרק ולהחדיר אותו באמצעות מיקרומניפולציה לתוך הביצית על ידי אמבריולוג.

הצוות במעבדה יזהה את תנועת הזרע ויחליט על פיה.

החדרת העובר לגוף האשה

מרגע שנוצרה הפריה, אין זרע ואין ביצית. האובייקט שמונח כעת במבחנה הוא עובר לכל דבר ועניין והוא יוחדר לגוף האשה באמצעות צינורית דרך תעלת צוואר הרחם. כעבור 12-14 שעות יתקבלו תוצאות בדיקת ההיריון. אם הן חיוביות, בני הזוג יכולים לחזור לשגרת חייהם ולהתחיל הליך רגיל של היריון, חופשות עבודה והכנה ללידה.

איך תדעו אם IVF מתאים לכם?

איך אתה יודע אם הפריה חוץ גופית היא הטיפול המתאים לך? ראשית, ישנן מספר סיבות שאדם או בני זוג עשויים להזדקק לסיוע במבחנה. הרבה זוגות סובלים מבעיות בפוריות וזקוקים לעזרה רפואית על מנת להצליח להביא צאצאים.

בעיות פוריות יכולות להיות כתוצאה מכל סוג של חוסר איזון הורמונאלי, ספירת זרע נמוכה, ספירת ביציות נמוכה, חצוצרות חסומות או היעדר חצוצרות, עקרות גברית. אלו רק מספר מהם, יש עוד מגוון בעיות רבייה אחרות העלולות לגרום לזוג קושי להרות. בנוסף, ניצולי סרטן או אנשים עם זאבת או כאלו הזקוקים לתורמי ביציות (או שהקפיאו את הביציות לפני הטיפול), עשויים להפיק תועלת מטיפולי הפריה חוץ גופית.

מה אתם תצטרכו לעשות

כמובן שלפני שתחליטו אם אתם רוצים או צריכים טיפולי הפריה חוץ גופית, הרופא שלכם יוביל ויסביר לכם את התהליך, שיכול להיות מסובך. לרוב, מסלול מלא של טיפול IVF יכול להימשך כחודשיים. ציר זמן זה יהיה תלוי באיזו מהירות או עד כמה גופכם מגיב לתרופות שונות הנחוצות לטיפול.

ישנם צעדים רבים בתהליך ה-IVF. רובם כמובן נעשים במעבדה כפי שהסברנו קודם לכן, אך בחלק מהשלבים יש צעדים שתצטרכו לבצע בעצמכם.

השלב הראשון מצריך דיכוי המחזור החודשי הטבעי של האישה. כאן נכנסים זריקות הורמונים יומיות ותהליך זה יכול להימשך מספר שבועות. השלב הבא נקרא גירוי שחלות והוא כאשר האישה תידרש לתת לעצמה זריקות שלוש פעמים ביום. תהליך זה מנוטר בכבדות כדי לוודא שהביציות גדלות כפי שהן צריכות להיות. לאחר שהביציות הבשילו לחלוטין, הן ישאבו תוך 34-36 שעות לאחר זריקת גונדוטרופין אנושי (HCG).

לאחר איסוף הביציות, מבצעים את ההפריה ועוקבים אחר איכותם, שלב זה כמובן נעשה במעבדה. לבסוף, ברגע שנבחר עובר בר-קיימא, הוא מועבר לאישה. העברת עוברים היא הליך פשוט שאינו מצריך הרדמה, עוברים נטענים בצנתר רך ומונחים בחלל הרחם דרך צוואר הרחם.

אתם תחוו תופעות לוואי

זכרו, ההליך מצריך הזרקה של מלא הורמונים, אז צפוי שהאישה תרגיש יותר אמוציונלית במהלך מחזור ה- IVF שלה. תופעות לוואי גופניות קלות כמו לחץ, התכווצות או נפיחות באזור האגן, רגישות בשדיים ואי נוחות מזריקות פוריות, עלולות להופיע גם. במקרים מסוימים, IVF יכול לגרום לתסמונת גירוי יתר של השחלות (OHSS), המופיעה כאשר תרופות הפוריות גורמות לאישה להבשיל יותר מדי ביציות. התסמינים יכולים לכלול עלייה במשקל, כאבים חזקים או נפיחות בבטן, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה והקאות. OHSS בדרך כלל נפתר מעצמו, עם זאת, אם אתם חווים תסמינים אלו, פנו מייד לרופא.

מה סיכויי ההצלחה?

מכיוון שההצלחה בטיפול IVF תלויה בכל כך הרבה גורמים, אין נתונים סטטיסטיים קונקרטיים לגבי כמה טיפולים אדם אחד יזדקק, לפני הפריה חוץ גופית. זו מחשבה מפחידה, וזו רק עוד סיבה מדוע IVF באמת מצריך הרבה מחויבות.

עבור אנשים מסוימים זה עשוי לקחת כמה ניסיונות, אך לפעמים זה עובד בפעם הראשונה. יש מחקרים המראים שהמספר הממוצע של מחזורים שהובילו להריון השתנה, בהתבסס על גיל האם.

עם זאת, אין זה אומר ש- IVF לא יעבוד עבור נשים מבוגרות. ההליך כולל בדיקה גנטית שעוזרת לבחור את העובר המאוזן גנטית שיכול להגדיל את הסיכוי להצלחה. עדיין חשוב להבין שמעל גיל 36 לרוב הנשים יש פחות ביציות וגם הליך גירוי השחלות עובד פחות טוב, ולכן הרבה פעמים ההמלצה היא להשתמש בתרומת ביציות.

אך חשוב להבין שלפעמים שהפעם הראשונה היא כמו ניסוי וטעייה מכיוון שהרופאים לא יידעו איך תגיבו לתרופה עד שתתחילו ליטול אותה.

בהצלחה!

הרעיון להתחיל את מסע ה- IVF כדי לעזור לכם להרות יכול להראות מאיים ומלחיץ. עם זאת, למרות שיש הרבה נתונים סטטיסטיים ומחקרים שאתה יכול לקרוא, חשוב לשמור על ראש פתוח ולבטוח בתהליך. כן, נכון שלא כל ניסיונות הפריה חוץ גופית מצליחים, אבל מי אמר שאתם תהיו אחד מאותם מקרים?

נסו להתמקד בחיובי. זה יעזור להפחית את הלחץ שידוע כגורם שיכול להשפיע, ואם תצליחו להרות, תוכלו להגיד שהייתם נוכחים ומעורבים בכל התהליך, ולהתענג על התהליך המדהים.

חווית הטיפול בהפריה חוץ גופית היא כמו כל חוויה בחיים. וכמובן, כמו כל דבר בחיים, יהיו עליות ומורדות, אבל שוב, כמו כל דבר בחיים, אתה פשוט לא יודע מה יהיה עד שתנסה.